Logowanie

Projekty Uchwał

10.9.2009

Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie uczczenia pamięci Stanisława Ignacego Witkiewicza w 70. rocznicę Jego śmierci

Druk nr 2330

Warszawa, 10 września 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja

Prezydium Sejmu na podstawie art. 33 regulaminu Sejmu ? w uzgodnieniu z Konwentem Seniorów ? przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej projekt uchwały:

- w sprawie uczczenia pamięci Stanisława Ignacego Witkiewicza w

70. rocznicę Jego śmierci.

Projekt przedstawia Marszałek Sejmu.

MARSZAŁEK SEJMU (-) Bronisław Komorowski

projekt

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia??????? w sprawie uczczenia pamięci Stanisława Ignacego Witkiewicza w


70. rocznicę Jego śmierci

W dniu 18 września 2009 roku mija

70. rocznica tragicznej śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) ? jednego z największych artystów XX wieku. Pisarz, filozof, krytyk, malarz, fotograf ? określenia te nie oddają w pełni charakteru jego wszechstronnej działalności. Był niezwykle barwną osobowością, ukrywającą pod błazeńską maską troskę o losy kraju i europejskiej kultury. Jego pesymistyczne wizje przyszłości, którym dał wyraz m.in. w powieści ?Nienasycenie? i dramacie ?Szewcy?, okazały się trafnymi diagnozami losu cywilizacji XX wieku. Za życia rozumiany tylko przez nielicznych, po wojnie został odkryty na nowo i stał się artystą znanym nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Liczni badacze jego twórczości powołali do życia nieformalną gałąź humanistyki, zwaną witkacologią. Utwory dramatyczne Stanisława Ignacego Witkiewicza okazały się bezcennym źródłem inspiracji dla największych polskich reżyserów teatralnych. Jego dzieło i postawa artystyczna stanowią trwały punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń twórców i odbiorców kultury. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, uznając niepodważalną wartość artystycznej i intelektualnej spuścizny Stanisława Ignacego Witkiewicza, czci Jego pamięć.

pobierz plik
zamów dokument

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.