Logowanie

Odwołanie od decyzji odmawiającej prawa do wcześniejszej emerytury

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

  Boję się, że Zakład Ubezpieczeń społecznych nałoży na mnie opłatę dodatkową za niezapłacenie składki na ubezpieczenie społeczne. Czy od takiej decyzji przysługuje odwołanie?

 • Zakaz wypowiadania umów o pracę

  Czy pracodawca będzie mógł wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi (kobiecie) pomimo że w okresie nie dłuższym niż 2 lata spełni warunki do wcześniejszej emerytury (55 lat życia i 35 lat pracy), czy obowiązywać będzie dla niej 2 letni okres ochronny.

 • Odwołanie od decyzji o przeniesieniu i zwolnieniu

  Czy na decyzję o przeniesieniu lub zwolnieniu funkcjonariusza Policji służy odwołanie?

 • Warunki wcześniejszej emerytury

  Rok urodzenia 1950. 18 lat pracy. Renta ponad 15 lat, całkowita niezdolność do pracy. Czy jest możliwość wcześniejszej emerytury? Jak postępować w ZUS?

 • Odwołanie się od decyzji ZUS w sprawie emerytury

  Kobieta złożyła wniosek o emeryturę do ZUS. Otrzymała decyzję odmowną, ponieważ nie spełnia warunków. Co do zasady decyzja jest słuszna, ponieważ kobieta przepracowała 23 lata, z czego 18 lat w warunkach szczególnych. 55 lat skończy za miesiąc. Emerytury nie może więc otrzymać ze względu na wiek - o tyle decyzja ZUS jest słuszna. Jednakże ZUS zakwestionował również pracę w warunkach szczególnych, ponieważ nie było to zaznaczone w świadectwie pracy (wydanym w roku 1994). Kobieta nie mogła otrzymać innego świadectwa pracy, ponieważ stosunek pracy został rozwiązany z powodu likwidacji zakładu pracy. Zwróciła się więc do ministerstwa, które przejęło dokumentację zlikwidowanego zakładu i wydało świadectwo pracy z wyszczególnieniem pracy w warunkach szczególnych. ZUS jednak tego świadectwa nie uznał argumentując, iż tylko zakład pracy może je wydać. Jednakże wszystkie współpracownice składającej wniosek pracujące w tym samym zakładzie w tym samym okresie i posiadające świadectwa pracy identyczne jak ona wygrały sprawy sądowe na podstawie zeznań świadków dotyczących pracy w warunkach szczególnych. Czy w tej sytuacji można zaskarżyć decyzję ZUS w części dotyczącej nieuznania pracy w warunkach szczególnych, a potem mając wyrok sądowy potwierdzający tę pracę złożyć wniosek do ZUS o emeryturę po osiągnięciu wieku 55 lat?

NULL
zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.