Logowanie

Skarga dłużnika na opis i oszacowanie

Po upływie terminu określonego w wezwaniu dłużnika do zapłaty długu komornik na wniosek wierzyciela dokonuje opisu i oszacowania zajętej nieruchomości, co ma na celu przygotowanie do licytacji nieruchomości. Cena nieruchomości na licytacji jest ustalana na podstawie opisu i oszacowania. Jest to wiec czynność, od której zależy zarówno rozmiar zaspokojenia wierzytelności wierzyciela, jak i prawa dłużnika. Czynność komornika polegająca na dokonaniu opisu i oszacowania podlega zaskarżeniu. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest co do zasady sąd, przy którym działa komornik.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości

  W jakim terminie, w jaki sposób mogę oprotestować opis i oszacowanie nieruchomości. Komornik ogłosił go na dziś na godz.10.00. Biegły zrobił opis nie obejrzawszy np. wszystkich pomieszczeń gdyż nie miał do nich dostępu. Opis jest więc niezgodny z operatem, który zrobiono kiedyś na potrzeby banku.

 • Oszacowanie sporządzone na prywatny użytek

  W dniu 20.10.2003r. opis i oszacowanie nieruchomości został przez sąd uchylony w związku ze skargą dłużnika. Sąd nakazał komornikowi sądowemu dokonać ponownego opisu i oszacowania. Komornik przez okres dwóch lat nie dokonał czynności ponownego opisu i oszacowania. Dłużnik w dniu 30.11.2005r. na swój wniosek i dla celów dowodowych w postępowaniu wszczętym kolejną skargą na obwieszczenie o terminie licytacji zlecił biegłemu sądowemu z listy sądowej sądu rejonowego, aby dokonał opisu i oszacowania. Biegły opis i oszacowanie wykonał w dniu 30.11.2005r. Następnie w dniu 15.12.2005r. komornik wezwał dłużnika do uiszczenia zaliczki na wydatki związane ze sporządzeniem opisu i oszacowania tej samej nieruchomości. Pytanie - jeżeli dłużnik nie posiada już środków na zaliczkę dla komornika, to czy dłużnik może złożyć wniosek, aby komornik nie dokonywał nowej wyceny, lecz przyjął opis i oszacowanie z 30.11.2005r. wykonany z wniosku dłużnika, skoro opis i oszacowanie z 30.11.2005 spełnia wszelkie wymogi i standardy, a wykonał go biegły uprawniony z listy tego samego sądu rejonowego?

 • Koszty sporządzenia opisu i oszacowania

  W postępowaniu egzekucyjnym przeciwko mojej osobie komornik z wniosku wierzyciela dokonał opisu i oszacowania mojej nieruchomości zabudowanej, celem prowadzenia z tej nieruchomości egzekucji. Następnie wniosłem skargę na opis i oszacowanie. Sąd wydał postanowienie, w którym uchylił zaskarżony opis i oszacowanie oraz wskazał, aby komornik dokonał ponownego opisu i oszacowania z pomocą dwóch biegłych. Wierzyciel, którym w postępowaniu egzekucyjnym jest bank, odmówił wpłacenia komornikowi środków finansowych koniecznych do dokonania ponownego opisu i oszacowania. Pytanie - czy komornik ma prawo, by wzywać dłużnika do tego , aby to dłużnik pokrył wysokie koszty ponownego opisu i oszacowania nieruchomości przez biegłego? Czy żądanie by musiał za ponowną opinię biegłego zapłacić dłużnik może wydać w postanowieniu Sąd?

 • Opis i oszacowanie nieruchomości - zażalenie

  Wniosłem zażalenie na opis i oszacowanie nieruchomości, komornik licytację przeprowadził, Sąd oddalił moje zażalenie, następnie Sąd udzielił przybicia. Nie złożyłem w stosownym czasie zażalenia na postanowienie Sądu. Czekam na decyzję o wydaniu nieruchomości. W obecnej chwili uzyskałem bezsporne informacje, że oszacowanie nieruchomości było znacznie zaniżone. Czy przysługuje mi jakaś droga do wniesienia zażalenia na tym etapie postępowania?

 • Egzekucja-ponowne oszacowanie nieruchomości

  Dłużnik złożył skargę na oszacowanie nieruchomości dzień przed jej licytacją komorniczą (rok po uprawomocnieniu się oszacowania). Sędzia nadzorujący licytację odwołał licytację motywując decyzję koniecznością rozpoznania skargi. Czy miał do tego prawo?

NULL
zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.