Logowanie

Pozew o obniżenie alimentów na dzieci

Podstawą skierowania do sądu pozwu o obniżenie alimentów jest przepis art. 135 § 1 kro, stanowiący, iż zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Jeśli więc po zawarciu ugody sądowej bądź też po nałożeniu przez sąd obowiązku dokonywania świadczeń alimentacyjnych na rzecz uprawnionego doszło do zmiany sytuacji majątkowej zobowiązanego, jest on uprawniony do wystąpienia do sądu z wnioskiem zmniejszenia obowiązku alimentacyjnego. Przyczyny faktyczne takiego żądania mogą być różnorakie: zwolnienie z pracy, przebywanie na tzw. bezrobociu z prawem do zasiłku czy też bez takiego prawa, przyznanie świadczenia renty tzw chorobowej.

pobierz dokument

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Obniżenie alimentów, a urodzenie się dziecka

  Po rozwodzie wstąpiłem w nowy związek małżeński. Czy fakt urodzenia się dziecka z tego związku jest okolicznością, dzięki której mogę wystąpić do Sądu o zmniejszenie przyznanych alimentów? Sytuacja materialna byłej żony i potrzeby dzieci nie zmieniły się.

 • Powództwa wzajemne w sprawie alimentacyjnej

  Jeżeli ojciec wniósł do sądu pozew o obniżenie alimentów, to czy matka może wnieść pozew o podwyższenie alimentów? Czy można to zrobić od razu, czy należy zaczekać, a jeżeli tak, to jak długo?

 • Żądanie obniżenia alimentów

  Jak powinien wyglądać prawnie pozew wzajemny, w przypadku, gdy powódka żąda wyższej kwoty, a pozwany może zapłacić kwotę niższą? Czy w takim przypadku pozwany (powód wzajemny) wnosi o obniżenie kwoty wnioskowanej przez powoda (pozwanego wzajemnego) czy też wnosi o zasądzenie od niego czyli pozwanego (powoda wzajemnego) na rzecz powódki określonej niższej kwoty?

 • Opłata od pozwu o obniżenie alimentów

  Chciałbym zwrócić się do sądu z wnioskiem o obniżenie alimentów na niepełnoletnie dziecko. Z jakimi kosztami i opłatami sądowymi muszę się liczyć zakładając sprawę w sądzie?

 • Powód zmniejszenia alimentów

  Płacę systematycznie alimenty i w zależności od poprawienia się mojej sytuacji materialnej, sam podnosiłem kwotę. Jednak wstąpiłem w związek małżeński, z którego narodziło się dziecko. Czy jest to okoliczność dla Sądu do zmniejszenia kwoty alimentów? Podkreślam, że sytuacja materialna żony nie uległa pogorszeniu, ani potrzeby dzieci nie zwiększyły się, natomiast ja, zakładając nową rodzinę, mam dodatkowe obciążenia finansowe.

Komentarze

 • ircia999 2012-01-21 13:02:14

  Re: Pozew o obniżenie alimentów na dzieci

  czy sad moze obnizyc alimenty jesli ojciec dziecka jest bezrobotny i ja rowniez??? ojciec jest na kuroniowce..


Dodaj komentarz

zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane