Logowanie

Pozew o udzielenie urlopu wypoczynkowego

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie może się zrzec. Uprawnienie przewidziane przez ustawodawcę przysługuje tylko i wyłącznie pracownikowi. Uprawnień takich nie posiadają zleceniobiorcy, prowadzący działalność gospodarczą itp. Z unormowania powyższego wynika również zasada realizacji prawa do urlopu w naturze. Jest to zgodne z podstawowym celem urlopu, czyli wypoczynkiem, regeneracją sił. Często mylne wyobrażenie w środowisku pracowniczym i wśród pracodawców odnosi się do możliwości zastąpienia urlopu w naturze ekwiwalentem. Tylko w szczególnych przypadkach można zastąpić urlop w naturze ekwiwalentem. Jeśli pracodawca nie chce udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w naturze, to pracownik może dochodzić swoich praw przed sądem w drodze powództwa o udzielenie urlopu wypoczynkowego.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Urlop wypoczynkowy a urlop macierzyński

  Czy przebywając na urlopie macierzyńskim nabywam prawo do urlopu wypoczynkowego, a jeżeli tak to w jakiej wysokości?

 • Udzielenie pracownikowi urlopu a badanie kontrolne

  Czy pracownikowi, który przebywał na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni można udzielić urlopu wypoczynkowego, bez zdolności do pracy wydanego przez lekarza medycyny pracy? Czy można wysłać na badanie kontrolne pracownika dopiero po urlopie?

 • Urlop wypoczynkowy przed urlopem wychowawczym

  W styczniu kończy mi się okres urlopu macierzyńskiego. Czy przed wykorzystaniem urlopu wychowawczego mogę prosić pracodawcę o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego, zaległego - należnego mi w tym roku kalendarzowym, czy też ten urlop mogę wykorzystać dopiero po powrocie do pracy, czyli po urlopie wychowawczym?

 • Zasiłek a prawo do urlopu

  Czy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest wliczany do wymiaru wyliczania urlopu po podjęciu pracy?

 • Urlop bezpłatny na żądanie

  Kodeks pracy w art. 167 [2] przewiduje możliwość uzyskania nieplanowanego urlopu na żądanie. Pracownik wykorzystał w całości przysługujący mu urlop wypoczynkowy w bieżącym roku kalendarzowym. Nie korzystał z urlopu na żądanie w bieżącym roku kalendarzowym. Czy po wykorzystaniu całości przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego dopuszczalne jest żądanie od 1 do 4 dni bezpłatnego urlopu na żądanie?

zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane