Logowanie

Pozew o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł

W przypadku, gdy zobowiązany do alimentów żąda ustalenia, iż obowiązek alimentacyjny wygasł, obowiązany jest złożyć pozew o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł – do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego do alimentów, w tym przypadku pozwanego. Przesłanką uzasadniającą powództwo o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł, jest uzyskanie przez uprawnionego samodzielności. Poniżej podajemy wzór pozwu o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Zaprzestanie płacenia alimentów

  W lipcu 2001 roku skończyłam studia, ojciec płaci na mnie zasądzone alimenty i z dniem 1 stycznia 2002 roku przestał. Czy jest możliwe by przestał płacić alimenty na wieść o zakończeniu studiów, czy musi odbyć się sprawa sądowa kończająca obowiązki alimentacyjne? Od września jestem zatrudniona w firmie, dostaje najniższą krajową, nieregularnie, czy jest możliwość otrzymywania alimentow podczas pracy, ponieważ za tę kwotę nie mogę sie nawet utrzymać, a od sierpnia 2002 roku zaczynam spłacać kredyt studencki.

 • Ustanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka

  Dzień dobry. Na mocy wyroku sądowego płacę alimenty na dorosłą córkę. Dowiedziałem się, że rozpoczęła pracę na stanowisku główny księgowy. Jaki pozew powinienem złożyć do sądu (co powinien zawierać), aby nie płacić alimentów? Czy mogę starać się o obniżenie alimentów na syna (pełnoletniego), który otrzymuje rentę, jeżeli mam na utrzymaniu dwójkę dzieci niepełnoletnich i dochód na jednego członka w mojej rodzinie nie przekracza 504zł?

 • Ustalenie nieistnienia obowiązku alimentacyjnego

  Sąd zasądził alimenty na małoletnie dzieci. Dzieci obecnie są pełnoletnie i nie uczą się już (ukończyły szkołę średnią). Od momentu ukończenia przez nich szkoły (czerwiec 2005) ojciec przestał płacić alimenty. Dzieci mimo ukończenia szkoły nie podjęły żadnych starań, aby uzyskać jakąkolwiek pracę. Czy występując do sądu z pozwem o ustalenie nieistnienia stosunku alimentacyjnego w czerwcu 2006 r. i powołując się w pozwie na fakt osiągnięcia pełnoletności przez dzieci, ukończenia przez nich szkoły i w związku z tym zdobycie zawodu i możliwości zarobkowych korzystne dla powoda będzie wniesienie o ustalenie nieistnienia stosunku alimentacyjnego np. od września 2005 czy lepiej wnieść od daty z jaką będzie wnoszony pozew. Jak sąd się ustosunkuje do faktu, że mimo iż były zasądzone alimenty ojciec ich nie płacił powołując się na ww powody. Czy w pozwie tym można wystąpić z żądaniem alternatywnym o obniżenie alimentów?

 • Alimenty a przysposobienie dziecka

  Rodzic zgodził się na przysposobienie swojego dziecka. Sąd poinformował go, że z chwilą uprawomocnienia się postanowienia wygaśnie jego obowiązek alimentacyjny. Czy obowiązek ten wygasa z urzędu, czy po uprawomocnieniu się postanowienia należy jeszcze raz zwrócić się do sądu, który wydawał wyrok o płaceniu alimentów z taką informacją?

 • Zniesienie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka

  Córka ma zasądzone alimenty, niedługo skończy 25 lat, a w tym roku powinna zakończyć studia, jest już praktycznie samodzielna. Mimo wielokrotnych prób spotkania nie utrzymuje ze mną kontaktu, nie informuje o swojej sytuacji, a regularnie wnosi do Sądu o podniesienie alimentów. Moja sytuacja finansowa stale się pogarsza. Co należy zrobić aby znieść obowiązek alimentacyjny?

zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów

 • Pozew o ustalenie

  W postępowaniu przed sądem powód może dochodzić ustalenia istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa. Winien jednak wykazać, iż w tym ustaleniu ma interes (...)

 • Pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty

  Niniejszy pozew wnoszony jest do sądu w celu ustalenia ojcostwa małoletniego oraz zasądzenia na jego rzecz alimentów. pozew musi spełniać wymogi przewidziane dla pisma (...)

 • Pozew o alimenty na rzecz dziecka

  Pozew o alimenty na rzecz dziecka składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów lub do sądu właściwego (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.