Logowanie

Pozew o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu

Zgodnie z art. 691 kodeksu cywilnego, w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Wstąpienie osoby bliskiej w stosunek najmu na podstawie art. 691 kc następuje z mocy samego prawa, a ocena, czy zostały spełnione przewidziane tym przepisem przesłanki, zwykle nie wywołuje sporu między wynajmującym a osobą bliską. Jeżeli jednak spór taki powstanie, czy to co do określenia osoby bliskiej, czy to co do charakteru jej zamieszkania u najemcy, to powinien być on rozpoznany na drodze sądowej.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Najem jako prawo majątkowe

  Czy stosunek najmu lokalu jest prawem majątkowym ?

 • Prawo do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy

  Jestem właścicielem kilku mieszkań w kamienicy. W jednym z moich mieszkań zmarł główny najemca. Jego syn, pełnoletni, wystąpił z pozwem przeciwko mnie o wstąpienie w stosunek najmu po zmarłym głównym najemcy. Czy są podstawy prawne, abym mógł wnieść do sądu o odrzucenie pozwu?

 • Zmiana umowy najmu po wstąpieniu w stosunek najmu

  Czy właściciel po śmierci najemcy ma prawo do jakichkolwiek zmian umowy najmu, zawartej wcześniej ze zmarłym współmałżonkiem-najemcą?

 • Potwierdzenie wstąpienia w stosunek najmu

  Wraz z matką, od 40 lat, zajmuję mieszkanie kwaterunkowe o powierzchni 51 m2. Matka właśnie zmarła a była głównym najemcą. Ja jestem w tym mieszkaniu zameldowany na stałe od początku najmu tego lokalu. Mieszkanie nie jest zadłużone. Nikt więcej nie jest w nim zameldowany ani czasowo ani na stałe. Ja zameldowany jestem tylko w tym lokalu i nie posiadam żadnych innych mieszkań czy domów w których mógłbym mieszkać. Jakie czynności muszę wykonać a by stać się głównym najemcą i dalej mieszkać w tym lokalu?

 • Wstąpienie w stosunek najmu lokalu kwaterunkowego

  Czy mam prawo wstąpić w stosunek najmu lokalu po śmierci mojej babci, jeżeli byłem zameldowany celem sprawowania opieki. Dotyczy mieszkania kwaterunkowego.

zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów

 • Pozew pracownika o ustalenie stosunku pracy

  Definicję stosunku pracy zawiera art. 22 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego (...)

 • Pozew o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł

  W przypadku, gdy zobowiązany do alimentów żąda ustalenia, iż obowiązek alimentacyjny wygasł, obowiązany jest złożyć pozew o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny (...)

 • Pozew o ustalenie

  W postępowaniu przed sądem powód może dochodzić ustalenia istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa. Winien jednak wykazać, iż w tym ustaleniu ma interes (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.