Logowanie

Pozew o uzgodnienie treści księgi wieczystej

W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nie istniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. W niniejszym przykładzie powód uzyskał postanowienie sądu zmieniające wcześniejsze postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (zgodnie z którym spadkobiercą był pozwany), na mocy którego to powód, a nie pozwany staje się spadkobiercą, a tym samym właścicielem nieruchomości. Ponieważ pozwany już uzyskał wpis swego prawa własności w księdze wieczystej, powód wnosi o usunięcie niezgodności tego wpisu ze stanem prawnym.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Uzgodnienie treści księgi wieczystej

  Czy w pozwie o uzgodnienie treści księgi wieczystej powinna być wpisana data, na którą żądamy uzgodnienia treści księgi? Czy może to być data z przeszłości, czy uzgodnienie treści może dotyczyć tylko stanu na dzień złożenia pozwu?

 • Uzgodnienie treści księgi wieczystej

  W księdze wieczystej w wyniku błędu zaistniała niezgodność stanu księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Po 26 latach od tego błędnego wpisu sąd z urzędu dokonał wpisu ostrzeżenia o niezgodności stanu księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Czy sąd również z urzędu sprostuje ten błędny wpis / dotyczy udziałów we współwłasności, czy strona dotknięta tym błędnym wpisem musi wystąpić z wnioskiem - jeżeli tak to jakim? lub pozwem - jeżeli tak to o co i do jakiego sądu?

 • Ostrzeżenie - księgi wieczyste

  Co oznacza ostrzeżenie wpisane w treść księgi wieczystej?

 • Uzgodnienie treści księgi wieczystej

  W czasie trwania małżeństwa został nabyty pawilon handlowy. W księdze wieczystej jako właściciel figuruje tylko były mąż, ponieważ w akcie notarialnym złożył nieprawdziwe oświadczenie, że nabywa ten pawilon z majątku odrębnego. Czy była żona może domagać się przed sądem uzgodnienia treści kw z rzeczywistym stanem prawnym, tj. wydania postanowienia, że jest właścicielką w 1/2 części?

 • Wniosek o zarząd sądowy a uczestnicy

  W księdze wieczystej dotyczącej nieruchomości jest wpis w dziale III: ostrzeżenie o niezgodności treści księgi z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości, polegającej na nie ujawnieniu prawa własności udziału 8/900 przysługującemu Janowi Kowalskiemu. Chcę wnieść o zarząd sądowy nad nieruchomością, czy muszę podać Jana Kowalskiego jako uczestnika postępowania? Czy przed sprawą o zarząd sądowy, muszę wnieść sprawę o uzgodnienie księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości, jakie są przybliżone koszty takiej sprawy?

zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane