Logowanie

Oświadczenie pokrzywdzonego o wstąpieniu do sprawy w charakterze oskarżyciela posiłkowego

W postępowaniu przygotowawczym pokrzywdzony jest stroną z racji samego pokrzywdzenia. Przed sądem jest inaczej. Pokrzywdzony, by stać się stroną postępowania (co daje możliwość np. zgłaszania wniosków dowodowych, zadawania pytań świadkom, zaskarżania orzeczeń), musi wstąpić w rolę oskarżyciela posiłkowego. Może tego dokonać przez oświadczenie, iż będzie działał w sprawie w tej roli. Oświadczenie takie można złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu. Należy przy tym uważać na termin - oświadczenie można złożyć tylko do momentu rozpoczęcia przewodu sądowego (czyli do odczytania aktu oskarżenia). Niniejszy wniosek zawiera wzór oświadczenia o wstąpieniu w rolę oskarżyciela posiłkowego złożony po przesłaniu aktu oskarżenia do sądu (o czym pokrzywdzony powinien być powiadomiony).

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Oskarżyciel posiłkowy

  Czy istnieje jakiś standardowy wzór zgłoszenia osoby jako oskarżyciela posiłkowego, czy tylko wystarczy napisać takie oświadczenie i przedłożyć do Sądu?

 • Powód cywilny oskarżycielem posiłkowym

  Rozważam możliwość wystąpienia z powództwem adhezyjnym w procesie karnym. Czy powód cywilny w procesie karnym może równocześnie występować jako oskarżyciel posiłkowy?

 • Pozycja oskarżyciela posiłkowego

  Jestem oskarżony z art. 207 par 1 kk. (maltretowanie fizyczne i psychiczne). Jaka jest różnica między występowaniem na sprawie mojej żony jako świadka lub oskarżyciela posiłkowego? Obecnie jestem po pierwszej rozprawie, która się nie odbyła ponieważ sąd nie przyznał mi obrońcy z urzędu, a wtedy ja złożyłem wniosek o odroczenie rozprawy abym mógł ustanowić sobie adwokata z wyboru. Sąd przychylił się do mojego wniosku. Żona została wyczytana przez sąd jako świadek. Czy będzie mogła jeszcze zmienić się ze świadka na oskarżyciela posiłkowego? Czy taki wniosek będzie mogła złożyć np. tylko przed sprawą, czy nawet podczas rozpoczęcia się sprawy w nowym terminie lub na dowolnym etapie trwania procesu? Na pierwszej rozprawie wezwani są tylko świadkowie oskarżenia (zaproponowani przez prokuratora) prawdopodobnie na drugiej moi świadkowie. Czy sąd może zrezygnować z proponowanych moich świadków? W przypadku niekorzystnego dla mnie wyroku napewno złożę apelację. Czy wtedy żona ze świadka będzie mogła zostać oskarżycielem posiłkowym i jakie uprawnienia wynikają dla niej z tego tytułu?

 • Oskarżyciel posiłkowy a pojęcie strony

  Składanie fałszywych zeznań i namawianie do fałszywych zeznań za dobra materialne. Kiedy można wystąpić w sprawie jako oskarżyciel posiłkowy a kiedy jako strona? Czym się różni się strona od oskarżyciela posiłkowego?

 • Pełnomocnik dla oskarżyciela posiłkowego

  Czy oskarżyciel posiłkowy może mieć swojego pełnomocnika? Kto może nim być? Czy oskarżyciel posiłkowy musi być obecny na każdej rozprawie?

zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.