Logowanie

Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty zaopatrzonego z urzędu w klauzulę wykonalności

Zgodnie z brzmieniem art. 782 §2 kodeksu postępowania cywilnego, nakazowi zapłaty sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu niezwłocznie po jego uprawomocnieniu. Z tej przyczyny powód nie musi występować z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności. Nie oznacza to jednak automatycznie, że powód tuż po uprawomocnieniu się orzeczenia otrzyma z sądu tytuł wykonawczy w postaci nakazu zapłaty zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Praktyka sądów nie jest w tym względzie jednolita. W przeważającej większości przypadków, powód musi wystąpić z wnioskiem o doręczenie tytułu wykonawczego, gdyż ten po uprawomocnieniu powinien być już w aktach, ale sądy rzadko przesyłają go z urzędu powodowi.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

  W jaki sposób doprowadzić do egzekucji świadczenia po wydaniu wyroku?

 • Doręczenie prawomocnego nakazu zapłaty

  Dowiedziałem się dzisiaj, że jeżeli w pozwie wniosę o doręczenie prawomocnego nakazu zapłaty, to sąd przyśle mi go wówczas z urzędu i nie będę musiał, jak dotąd, kierować odrębnego wniosku po uprawomocnieniu się nakazu. Czy to prawda a jeżeli tak, to w której rubryce pozwu mam zawrzeć taki wniosek i czy mogą Państwo zasugerować mi jego brzmienie.

 • Zarządzenie przewodniczącego sądu wydane w sierpniu tego roku w sprawie opłaty za wydanie klauzuli wykonalności

  Sąd rejonowy wzywa do uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 12 zł w terminie 7 dni pod rygorem egzekucji - za klauzulę wykonalności. Jaka jest podstawa prawna tego zarządzenia skoro art. 782 KPC mówi, iż sąd wydaje i doręcza w postępowaniu nakazowym klauzulę wykonalności z urzędu, a o takowe się w tym wypadku rozchodzi?

 • Uzupełnienie nakazu zapłaty

  Sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, w którego treści brakuje kwot kosztów procesu (jest:" ...oraz kwotę zł tytułem kosztów procesu....."). Jaki mam złożyć wniosek o uzupełnienie czy o sprostowanie tego nakazu aby sąd wpisał konkretną kwotę?

 • Nadanie i doręczenie klauzuli wykonalności

  Do tej pory (od jakiegoś czasu) było tak, że powód wnioskując o nadanie nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności, wysyłał jego odpis do sądu. Dzisiaj otrzymałem z wydziału cywilnego klauzulę oraz zwrot tego odpisu który wysłałem razem z wnioskiem. Wygląda na to, ze nastąpiła znów jakaś zmiana i albo znów sądy wysyłają nakaz z klauzulą z urzędu a może wniosek trzeba wysłać, ale już nie trzeba wysyłać odpisu nakazu. Na czym polega zmiana i czy dotyczy także wydziału gospodarczego i grodzkiego?

zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane