Logowanie

Wniosek o opis i oszacowanie - egzekucja udziału we własności nieruchomości

Egzekucja z nieruchomości wszczynana jest na wniosek wierzyciela. Na skutek wniosku komornik wzywa dłużnika, aby zapłacił dług w ciągu dwóch tygodni pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania. Po bezskutecznym upływie tego terminu wierzyciel może złożyć wniosek o dokonanie opisu i oszacowania zajętej nieruchomości. Wniosek o dokonanie opisu i oszacowania nieruchomości jest niezbędny w celu dalszego prowadzenia egzekucji z nieruchomości, tj. w celu jej sprzedaży na licytacji. Wniosek ten nie jest potrzebny w sprawach, w których egzekucją wszczęto z urzędu lub na żądanie uprawnionego organu. Jeśli wierzyciel nie skieruje do komornika wniosku o dokonanie opisu i oszacowania w ciągu roku, egzekucja podlega umorzeniu z mocy prawa. Termin roczny, zgodnie z art. 823 kpc, biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności egzekucyjnej.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości

  W jakim terminie, w jaki sposób mogę oprotestować opis i oszacowanie nieruchomości. Komornik ogłosił go na dziś na godz.10.00. Biegły zrobił opis nie obejrzawszy np. wszystkich pomieszczeń gdyż nie miał do nich dostępu. Opis jest więc niezgodny z operatem, który zrobiono kiedyś na potrzeby banku.

 • Opis i oszacowanie nieruchomości

  W ramach zapłaty długu otrzymałem nieruchomość, w której wpisana jest wzmianka o egzekucji na rzecz innego wierzyciela. Przez ponad rok o zajęcia nieruchomości wierzyciel ten nie złożył wniosku o opis i oszacowanie. Staram się więc uzyskać zaświadczenie od komornika o umorzeniu się jej z mocy prawa. komornik jednak twierdzi, że egzekucja się nie umorzyła, ponieważ wierzyciel we wniosku wnosił o przeprowadzenie egzekucji, a nie tylko o wszczęcie. Czy Komornik ma rację interpretując wniosek wierzyciela o przeprowadzenie egzekucji jako jednoczesny wniosek o opis oszacowanie? Czy jest jakieś orzecznictwo na ten temat?

 • Oszacowanie sporządzone na prywatny użytek

  W dniu 20.10.2003r. opis i oszacowanie nieruchomości został przez sąd uchylony w związku ze skargą dłużnika. Sąd nakazał komornikowi sądowemu dokonać ponownego opisu i oszacowania. Komornik przez okres dwóch lat nie dokonał czynności ponownego opisu i oszacowania. Dłużnik w dniu 30.11.2005r. na swój wniosek i dla celów dowodowych w postępowaniu wszczętym kolejną skargą na obwieszczenie o terminie licytacji zlecił biegłemu sądowemu z listy sądowej sądu rejonowego, aby dokonał opisu i oszacowania. Biegły opis i oszacowanie wykonał w dniu 30.11.2005r. Następnie w dniu 15.12.2005r. komornik wezwał dłużnika do uiszczenia zaliczki na wydatki związane ze sporządzeniem opisu i oszacowania tej samej nieruchomości. Pytanie - jeżeli dłużnik nie posiada już środków na zaliczkę dla komornika, to czy dłużnik może złożyć wniosek, aby komornik nie dokonywał nowej wyceny, lecz przyjął opis i oszacowanie z 30.11.2005r. wykonany z wniosku dłużnika, skoro opis i oszacowanie z 30.11.2005 spełnia wszelkie wymogi i standardy, a wykonał go biegły uprawniony z listy tego samego sądu rejonowego?

 • Egzekucja-ponowne oszacowanie nieruchomości

  Dłużnik złożył skargę na oszacowanie nieruchomości dzień przed jej licytacją komorniczą (rok po uprawomocnieniu się oszacowania). Sędzia nadzorujący licytację odwołał licytację motywując decyzję koniecznością rozpoznania skargi. Czy miał do tego prawo?

 • Zakończenie opisu i oszacowania

  Otrzymałem "Obwieszczenie o terminie opisu i oszacowania nieruchomości" wynika z niego, że w dniu 25.02 o godz. 10.00 w Kancelarii komornika zostanie dokonany opis i oszacowanie. Czy ten termin jest równoznaczny z "zakończeniem opisu" i od niego biegnie termin na złożenie ew. skargi?

zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów

 • Skarga dłużnika na opis i oszacowanie

  Po upływie terminu określonego w wezwaniu dłużnika do zapłaty długu komornik na wniosek wierzyciela dokonuje opisu i oszacowania zajętej nieruchomości, co ma na celu (...)

 • Wniosek egzekucyjny o wydanie nieruchomości

  Zgodnie z art. 1046 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli dłużnik ma wydać nieruchomość lub statek albo opróżnić pomieszczenie, komornik sądu, w którego (...)

 • Wniosek o przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości

  Egzekucja z nieruchomości umożliwia zrealizowanie roszczeń pieniężnych stwierdzonych tytułem wykonawczym, najczęściej - wyrokiem sądu zaopatrzonym w klauzulę wykonalności. (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.