Logowanie

Wniosek o ustanowienie opieki

Opieka nad małoletnim jest odpowiednikiem władzy rodzicielskiej. Ma ona charakter ochronny – przede wszystkim skupia się na ochronie osoby małoletniego a w dalszej kolejności ochrony jego majątku. Na opiekę składają się głównie obowiązki opiekuna, w mniejszym stopniu prawo skupia sie na jego uprawnieniach wynikających z opieki. Opiekę ustanawia się m. in. gdy rodzice małoletniego nie żyją, gdy nie są znani, gdy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej bądź też gdy władza rodzicielska została zawieszona. Opieka powstaje na mocy orzeczenia sądu.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • zmiana opiekuna prawnego dla osoby ubezwłasnowolnionej

  Chciałabym złożyć do Sądu wniosek o zmianę opiekuna prawnego swojej ubezwłasnowolnionej mamy. Mój ojciec obecny, opiekun prawny, nie czuje się na siłach sprawować dalej opieki nad mamą. Od dłuższego czasu to ja zajmuje się jej sprawami. Co muszę zrobić ?

 • Władza rodzicielska dla dziadków

  Skoro sąd podczas sprawy rozwodowej może pozbawić praw rodzicielskich jedną lub obie strony, to czy dziadkowie muszą wystąpić o te prawa wcześniej zakładając osobną sprawę, czy dopiero po zakończeniu rozwodu? Czy jest możliwe powierzenie opieki nad dzieckiem teściom bez zrzekania się praw rodzicielskich tak, aby byli rodziną zastępczą dla dziecka z pełnymi prawami do opieki i z koniecznością konsultacji z ojcem lub matką w ważnych sprawach? Czy to należy załatwiać w sądzie rodzinnym po rozwodzie?

 • Ustanowienie adwokata lub radcy prawnego

  Skierowałem sprawę do sądu rodzinnego o zmianę opiekuna prawnego dla dorosłej osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie z racji niewłaściwie sprawowanej opieki przez obecnego opiekuna (bicie i zaniedbania opieki). Sprawa odbędzie się w trybie nieprocesowym, na którą pójdę sam -bez prawnika. Koszty każda strona ponosi oddzielnie. Występuję w imieniu chorego, stąd nie chcę ponosić żadnych kosztów. Prawnika można mi dać z urzędu jak wiem, stąd mam pytanie. Czy prośbę o adwokata z urzędu kieruje się do sądu pisemnie czy też przychodzi się na sprawę bez adwokata, a wówczas sąd takiego przyznaje? Nigdy w sądzie nie byłem, więc nie wiem. Dowody na złe traktowanie chorego mam na tyle mocne, że sąd powinien taką opiekę odebrać. Jeśli bym sprawę przegrał, to wówczas wezmę prawnika i złożę odwołanie.

 • Ustanowienie pełnomocnika procesowego dla osoby ubogiej

  Czy osoba uboga może starać się o ustanowienie dla niej pełnomocnika procesowego w sprawie cywilnej?

 • Ustanowienie opieki prawnej na gruncie Kodeksu cywilnego

  W jaki sposób Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestię ustanowienia opieki prawnej?

zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane