Logowanie

Wniosek o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego stwierdzającego nabycie spadku

Skuteczność na obszarze Polski orzeczeń sądów zagranicznych stwierdzających nabycie spadku zależy od uznania ich przez sąd polski. Wniosek o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego należy złożyć w sądzie okręgowym, który byłby miejscowo właściwy do rozpoznania sprawy lub w którego okręgu znajduje się miejscowo właściwy sąd rejonowy, a w braku tej podstawy – sąd właściwy dla miasta st. Warszawy (art. 1148 § 1 K.p.c.). Poniżej podajemy wzór takiego wniosku. Z wnioskiem o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny. Orzeczenie podlega uznaniu pod warunkiem wzajemności w przypadku spełnienia warunków z art. 1146 K.p.c.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Uznanie orzeczenia wydanego za granicą

  Rozwód orzeczony został za granicą 10 lat temu. Obecnie toczy się w polskim sądzie sprawa o uznanie w Polsce tamtego orzeczenia rozwodowego. Czy status osoby rozwiedzionej, wg polskiego prawa - w Polsce, będzie obowiązywał obie strony od daty uznania rozwodu w Polsce, czy od daty zagranicznego orzeczenia rozwodowego (10 lat temu) ?

 • Nabycie spadku

  Z jaką chwilą następuje nabycie spadku? Czy trzeba dokonać oświadczenia o jego nabyciu?

 • Stwierdzenie nabycia spadku na wniosek

  Czy sąd z urzędu stwierdza nabycie spadku?

 • Przegapiony termin zgłoszenia spadku

  Córka dostała spadek po ojcu, który zmarł w roku 2007. W trakcie postępowania spadkowego (prowadzonego na jej wniosek) złożyła oświadczenie o przyjęciu spadku. Jako córka jest, wg nowych przepisów, zwolniona z podatku od spadku. Sędzia powiedział jej, że zostanie powiadomiona o uprawomocnieniu się postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, to jednak nigdy nie nastąpiło. Załatwiając niedawno inna sprawę w urzędzie, dowiedziała się o uprawomocnieniu wyroku z dniem 02.11.2007 r. Usłyszała wówczas, że sąd wcale nie ma obowiązku powiadamiania zainteresowanych. W efekcie minął już miesiąc od uprawomocnienia się postanowienia stwierdzającego nabycie spadku. Co taka osoba może zrobić, aby zgłaszając nabycie spadku w urzędzie skarbowym po obowiązującym ją ustawowym terminie, nie stracić zwolnienia z podatku od spadków przysługującego zstępnym spadkodawcy? Bardzo proszę o podanie wszelkich możliwości.

 • Dwa postępowania o rozwód

  (spr-os) Małżonkowie są obywatelami polskimi od urodzenia. Posiadają również obywatelstwo USA. W Polsce pozwana złożyła drugi po amerykańskim pozew o rozwód, tj. kilka miesięcy przed uprawomocnieniem się rozwodu w USA. Sąd Okręgowy w Polsce wie o rozwodzie w USA. Czy z uwagi na jurysdykcję krajową i art.18 ustawy prawo prywatne międzynarodowe do spraw o rozwód (pozwana mieszka w Polsce) jej pozew powinien być odrzucony w polskim sądzie ?

zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.