Logowanie

Wniosek o uznanie za zmarłego

Uznanie za zmarłego, które stwarza domniemanie, że zaginiony zmarł w chwili określonej w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego, zostało unormowane w kodeksie cywilnym. Zgodnie z nim zaginiony może być uznany za zmarłego, jeżeli upłynęło lat dziesięć od końca roku kalendarzowego, w którym według istniejących wiadomości jeszcze żył; jednakże gdyby w chwili uznania za zmarłego zaginiony ukończył lat siedemdziesiąt, wystarcza upływ lat pięciu. Uznanie za zmarłego nie może nastąpić przed końcem roku kalendarzowego, w którym zaginiony ukończyłby lat dwadzieścia trzy. Przy czym kto zaginął w czasie podróży powietrznej lub morskiej w związku z katastrofą statku lub okrętu albo w związku z innym szczególnym zdarzeniem, ten może być uznany za zmarłego po upływie sześciu miesięcy od dnia, w którym nastąpiła katastrofa albo inne szczególne zdarzenie. Jeżeli kilka osób utraciło życie podczas grożącego im wspólnie niebezpieczeństwa, domniemywa się, że zmarły jednocześnie. Orzeczenie to zapada po przeprowadzeniu postępowania nieprocesowego.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Sądowe stwierdzenie śmierci osoby

  W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, sąd wezwał do podania imion i nazwisk oraz miejsc zamieszkania następców prawnych spadkobierczyni oraz złożenie odpisów aktu zgonu w przypadku, gdy któryś z nich nie żyje. Jak uzyskać akt zgony osoby, o której nie wiemy gdzie umarła, ale wiemy, że nie żyje? Czy ta okoliczność może być potwierdzona zeznaniami świadków, czy konieczny jest odpis aktu zgonu?

 • Prawa i obowiązki zmarłego a dziedziczenie testamentowe

  Czy wszystkie prawa i obowiązki zmarłego przechodzą na jego spadkobierców?

 • Uznanie długu po przedawnieniu roszczenia

  Czy uznanie długu jest możliwe również po przedawnieniu roszczenia?

 • Wykupienie udziałów nieobecnego współwłaściciela

  Jestem współwłaścicielem 87,5% kamienicy (brak podziału fizycznego), reszta 12,5% należy do osoby, która od ponad 30 lat nie jest znana z miejsca zamieszkania i nie wiadomo czy żyje. Chciałbym kupić te 12,5%, ale nie wiem od kogo. Kamienica jest bardzo zaniedbana i wymaga gruntownego remontu o dużym nakładzie finansowym. Czy istnieje możliwość kupna części kamienicy należącej do osoby nieznanej z miejsca pobytu za pośrednictwem sądu (pieniądze ze sprzedaży do depozytu sądowego)? Jeżeli tak to jak nazywa się fachowo wniosek do sądu w takiej sprawie?

 • Przerwanie przedawnienia

  Mam firmę. Cztery lata temu sprzedałem towar (kasety video). Tydzień temu wysłałem do kontrahenta duplikat faktury i prosiłem o jej podpisanie, co też uczynił z datą majową 2007 roku, ponieważ za ten towar nie zapłacił w 2003 roku, a roszczenie już się przedawniło. Czy ta nowa faktura-duplikat może służyć za uznanie długu i przerwanie przedawnienia?

zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.