Logowanie

Wniosek o wyznaczenie kuratora dla strony nieznanej z miejsca pobytu

Postępowanie sądowe często grzęźnie w martwym punkcie, ponieważ nie jest znane miejsce pobytu pozwanego czy innego uczestnika postępowania. Wówczas postępowanie nie może toczyć się dalej, gdyż osobie nieznanej z miejsca pobytu nie można, w skuteczny sposób, doręczyć żądnego pisma. Nie jest to jednak przeszkoda nie do usunięcia. Osoba zainteresowana może bowiem wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Wówczas pisma doręczane kuratorowi mają skutek prawny w stosunku do osoby, dla której kurator został ustanowiony.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Wymeldowanie się dłużnika

  Dłużnik wyprowadził się i nie figuruje w Centralnym Biurze Adresowym. Czy to znaczy, że mam małe szanse na odzyskanie pieniędzy? Czy w ogóle mogę wnieść sprawę skoro nie można go wezwać, bo nie jest nigdzie zameldowany?

 • Prawa i obowiązki kuratora w postępowaniu sądowym

  Otrzymałam z sądu wniosek o zniesienie współwłasności wraz z wnioskiem o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu uczestnika postępowania. Kuratorem mam być ja, wyraziłam na to wcześniej zgodę. Nie jestem jednak pewna na czym ma polegać moja rola, jakie mam obowiązki i jakie prawa. Jakie obowiązki i jakie prawa mam jako kurator dla osoby nieznanej z miejsca pobytu? Czy np. mogę zakwestionować cenę, jaką wnioskodawca podał na wniosku jako wartość udziału osoby, której mam być kuratorem? Czy mogę nie wyrazić zgody na przeniesienie własności tego udziału na wnioskodawcę? Ogólnie, proszę o informację w jakim stopniu będę miała wpływ na to, co będzie się działo z udziałem w problemowej nieruchomości osoby nieznanej z miejsca pobytu, o czym będę mogła decydować, a o czym nie? I gdzie, komu wnioskodawca ewentualnie przekaże wartość tego udziału?

 • Odwieszenie sądowego postępowania o zapłatę

  Ponieważ pozwany zmienił adres i sąd nie mógł doręczyć nakazu zapłaty, więc wezwał mnie do wskazania jego aktualnego adresu. Nie byłem w stanie takiego uzyskać jak do tej pory więc sąd poinformował mnie o zawieszeniu postępowania. Jak od strony proceduralnej wygląda odwieszenie postępowania. Jeżeli uzyskam adres pozwanego to mam po prostu przesłać stosowną informację do sądu wnosząc o odwieszenie postępowania?

 • Ustanowienie w postępowaniu administracyjnym kuratora dla osoby nieobecnej

  Czy możliwe jest ustanowienie w postępowaniu administracyjnym kuratora dla osoby nieobecnej, która wyjechała za granicę? W jaki sposób można to uczynić?

 • Udział w sprawie osoby nieznanej z miejsca pobytu

  Jedna z 20 stron postępowania w sprawie o ustalenie warunków zabudowy jest od wielu lat nieobecna w Polsce - podobno wyprowadziła sie wraz z rodziną na inny kontynent. Stary adres jest nieaktualny, a nowego nikt nie zna. W konsekwencji osoba ta nie odbiera pism z BNAM w sprawie - adnotacja listonosza na zwrotce - adresat nieznany. Blokuje mi to postępowanie o wydanie decyzji wz. Co należy zrobić, aby Urząd Prezydenta (BNAM) mógł wydać w końcu decyzję o wz? Proszę o podanie podstawy prawnej.

zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.