Logowanie

Umowa majątkowa małżeńska ograniczająca wspólność ustawową między małżonkami

Ograniczenie wspólności majątkowej małżeńskiej polega na wyłączeniu z majątku wspólnego małżonków niektórych składników tegoż poprzez oznaczenie rodzajowe bądź co do tożsamości. Ustawa nie wskazuje na granice do jakich jest możliwe ograniczenie wspólności majątkowej małżeńskiej – naturalną granicą jest całkowite zniesienie wspólności ustawowej małżeńskiej. Ograniczenie wspólności ustawowej może być ustanowione ze skutkiem na przyszłość (od chwili zawarcia umowy lub innej późniejszej daty) albo (także) obejmować przedmioty majątkowe wchodzące w skład majątku wspólnego w chwili zawarcia umowy.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej

  Czy śmierć jednego z małżonków rozwiązuje małżeńską wspólność ustawową?

 • Rozwiązanie umowy majątkowej małżeńskiej

  Czy umowa majątkowa małżeńska wprowadzająca rozdzielność majątkową może zostać zmieniona lub rozwiązana?

 • Rozdzielność majątkowa w trakcie małżeństwa

  Czy można wystąpić o rozdzielność majątkową pozostając dalej w związku, do kogo należy się zwrócić, jak długo to trwa i jakie mogą być koszty?

 • Forma intercyzy

  Czy umowa małżonków znosząca wspólność majątkową czy ustanawiająca rozdzielność majątkową po trwającym kilka lat małżeństwie tak aby wszystkie dobra w trakcie trwania małżeństwa należały do majatku odrębnego musi być zawarta w formie aktu notarialnego? Czy można prosić o zamieszczenie przykładów umowy w dwóch wersjach tzn. będącej równoznacznością podziału całego dotychczasowego małżeńskiego majątku wspólnego oraz wersji gdzie chcemy uzyskać odrębność majątkową konkretnej rzeczy np. nieruchomości. Jeśli jest to możliwe proszę również o zamieszczenie przykładu dokumentu, pozwu do Sądu o zniesienie wspólności całego majątku oraz konkretnej rzeczy np. nieruchomości w przypadku gdy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia. Jak przebiega taki proces sądowy np. dotyczący tylko 1 rzeczy, nieruchomości tzn. czy Sąd wymaga od powoda specjalnych, ważnych uzasadnień swojego wniosku?

 • Prawo do alimentów a rozdzielność majątkowa

  Czy współmałżonek może ubiegać się o alimenty dla siebie, mimo iż wcześniej została zniesiona wspólnota majątkowa między małżonkami?

NULL
zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów

Tagi


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.