Logowanie

Umowa dzierżawy

Zgodnie z art. 693 par. 1 kodeksu cywilnego w umowie dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się do oddania dzierżawcy rzeczy do używania i pobierania pożytków, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającego umówiony czynsz. Przedmiotem umowy dzierżawy mogą być rzeczy (zarówno nieruchomości, jak i ruchomości) a także prawa. Od umowy najmu dzierżawa różni się tym, że pozwala na pobieranie pożytków z przedmiotu umowy. Istnieje także możliwość nie zastrzegania w umowie czynszu, a jedynie zobowiązanie się przez biorącego rzecz do używania do zapłaty podatków i innych ciężarów związanych z własnością lub posiadaniem gruntu (jest to tzw. bezczynszowe użytkowanie).

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Ponoszenie opłat obciążających przedmiot dzierżawy

  Która ze stron umowy dzierżawy jest zobowiązana do ponoszenia opłat obciążających przedmiot dzierżawy?

 • Samodzielne wydzierżawienie nieruchomości bez porozumienia z pozostałymi współwłaścicielami

  Czy współwłaściciel nieruchomości może samodzielnie ją wydzierżawić bez porozumienia z pozostałymi współwłaścicielami?

 • Dzierżawca jako podatnik podatku rolnego

  W ustawie z dnia 10 pażdziernika 2002 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym zmieniono m.in. art. 3 ust. 1 pkt 3, w którym zapisano, że: "jeżeli grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, podatnikiem podatku rolnego jest dzierżawca". W związku z tym, czy zwykła umowa dzierżawy jest taką umową? Jeżeli nie, to na podstawie jakich przepisów i co powinna zawierać umowa którą można by zaliczyć do "umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolnków"?

 • Zmiana nazwy umowy z użyczenia na dzierżawę

  Czy aneksem - tytuł "umowa użyczenia" można zmienić na "umowa dzierżawy" oraz inne punkty dotyczące tej umowy za zgodą stron zainteresowanych?

 • Zerwanie umowy dzierżawy

  W jakich okolicznościach mógłbym zerwać umowę dzierżawy ziemi, która jest zawarta na okres 10 lat?

zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.