Logowanie

Umowa o używanie samochodu pracownika do celów służbowych

Aby pracownik mógł używać swojego samochodu (lub innego, ale niebędącego własnością firmy) w jazdach lokalnych, musi zawrzeć umowę z pracodawcą. Prezentujemy zatem wzór takiej umowy.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Ekwiwalent za używanie samochodu prywatnego

  Pracodawca od blisko 10 lat wypłacał ekwiwalent za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych, wykazując to w poz. "ryczałt samoch." listy płac. Pozycja ta stanowiła do tej pory istotny składnik wynagrodzenia miesięcznego pracownika. W związku z rozbudową floty pojazdów służbowych "z dnia na dzień " oświadczył, że cofa ekwiwalent pracownikowi za używanie samochodu. Jednocześnie oświadczył, iż nie przenosi utraconych z tego tytułu wartości do innej pozycji (np. premia, czy też płaca zasadnicza określona w umowie o pracę jako "składnik ruchomy", zależny m.in. od wysokości wypracowanej prowizji). Konkludując: utrata ekwiwalentu stanowi oczywistą i wymierną stratę w zarobkach pracownika niczym jednocześnie nie rekompensowaną. Jakie zatem istnieją prawne możliwości utrzymania "status quo ante", lub domagania się rekompensaty. Jakie są możliwości zablokowania decyzji pracodawcy o cofnięciu ekwiwalentu za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych, gdy do tej pory ekwiwalent ten stanowił praktycznie istotny składnik wynagrodzenia. Czy w przypadku odmowy ze strony pracodawcy jakiejkolwiek rekompensaty z tego tytułu istnieje prawna możliwość rewindykacji utraconych zarobków?

 • Używanie samochodu z leasingu do celów służbowych

  Pracownica naszej firmy używa samochodu osobowego wziętego przez jej męża w leasing w Niemczech. Nasza firma jest firmą polską i działa wyłącznie na rynku polskim. Mąż pracownicy mieszka i pracuje w Niemczech i tam podpisał umowę leasingową (leasing dla osób fizycznych). Firma leasingowa została poinformowana, że samochód używa żona leasingobiorcy (informacja na specjalnym formularzu firmy leasingowej). Czy można podpisać z pracownicą umowę o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych, aby rozliczać jazdy lokalne w ramach ryczałtu pieniężnego?

 • Ryczałt za używanie samochodu prywatnego

  W październiku roku 2005 r. pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych w jazdach lokalnych. Umowa została zawarta do końca roku 2005. Zakres obowiązków pracownika i charakter pracy nie uległy zmianie. Praca wymaga częstych wyjazdów w teren. Pracownik nie zauważył daty końca umowy. Co miesiąc od stycznia 2006 do chwili obecnej składał oświadczenia o używaniu samochodu do celów służbowych na tę samą ilość kilometrów na jaką opiewała umowa. Księgowa również nie zauważyła, że umowa jest nie przedłużona i dokonywała wypłaty ryczałtu na podstawie oświadczeń pracownika. Oświadczenia potwierdzały stan faktyczny. Kontrola wewnętrzna zakwestionowała brak umowy. Jakie ewentualne konsekwencje może ponieść pracownik, księgowa lub pracodawca? Czy brak umowy jest wyłączną winą pracownika czy jej przedłużenie leży również w gestii pracodawcy?

 • Zwrot za jazdy lokalne

  Czy w przypadku używania przez pracownika własnego samochodu do celów służbowych w mieście powyżej 500 tys. mieszkańców (do jazd lokalnych - wyjazdy do klientów) pracodawca może odmówić wypłaty ryczałtu bądź zamienić ryczałt na stawkę kilometrową (chodzi oczywiście o jazdy lokalne, a nie delegacje)?

 • Ryczałt samochodowy

  Nasza firma chce podpisać z pracownikiem umowę na ryczałt samochodowy na wykorzystywanie prywatnego samochodu do celów służbowych. Czy w takim przypadku pracownik musi być bezwzględnie właścicielem samochodu wpisanym w dowodzie rejestracyjnym? Co w przypadku, jeżeli pracownik chce wykorzystywać samochód, którego właścicielem jest syn pracownika?

NULL
zamów dokument

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.