Logowanie

Projekty Uchwał

23.6.2010

Komisyjny projekt uchwały w sprawie uczczenia pamięci Jana Karskiego w 10. rocznicę Jego śmierci

Strona 2 z 2
W 1944 roku Jan Karski napisał książkę "Story of a Secret State" ? opowieść o Państwie Podziemnym okupowanej Polski. Stała się ona bestsellerem, przetłumaczonym wkrótce potem na wiele języków. W USA związał się z Georgetown University w Waszyngtonie, gdzie obronił doktorat, został profesorem i gdzie przez 40 lat wykładał na Wydziale Służby Zagranicznej doktryny polityczne i stosunki w krajach Europy Środkowowschodniej. W 1970 roku napisał swoje drugie wielkie dzieło ?Great Powers and Poland (1918-1945)", przedstawiając głównie zagadnienie polityki wielkich mocarstw europejskich wobec Polski ? od traktatu wersalskiego do ustaleń w Jałcie. Dla światowej opinii publicznej Jana Karskiego i jego próbę powstrzymania Holocaustu ?odkrył? ponownie film Claude?a Lanzamanna ?Shoah? (1978) ? blisko dziesięciogodzinny obraz dokumentujący wypowiedzi żyjących świadków holocaustu. W 1982 roku Jan Karski otrzymał tytuł ?Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata" i posadził na terenie Yad Vashem w Jerozolimie drzewko, a w 1994 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Izraela. W tym samym roku w USA ukazała się książka nosząca tytuł: ?Karski. Człowiek, który chciał zatrzymać holocaust?. W 1995 roku Jan Karski otrzymał Order Orła Białego. Doktoratami honoris causa uhonorowało go osiem uniwersytetów ? amerykańskich i polskich. W 1998 roku otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. Amerykański tygodnik "Newsweek" uznał Go za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, zaś jego wojenną misję określił mianem jednego z moralnych kamieni milowych cywilizacji minionego stulecia. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie. Podczas uroczystości żałobnych hołd oddali Mu prezydenci USA i Polski: Bill Clinton oraz Aleksander Kwaśniewski. W jego rodzinnym mieście ? w Muzeum Historii Miasta Łodzi od 1999 roku znajduje się specjalna poświęcona mu ekspozycja. Jan Karski był bohaterem niedocenianym. Tak jak świat nie potrafił swego czasu uwierzyć w Jego relację o zagładzie Żydów, tak też nie wszyscy chcieli i umieli zrozumieć,

dlaczego pozostał emigrantem. Naukowa i publicystyczna działalność Jana Karskiego w Stanach Zjednoczonych, Jego książki i pamięć o brawurowych akcjach kurierskich zawsze służyły Polsce. Zdaniem wielu, prof. Karskiego należy zaliczyć do grona najwybitniejszych dokumentalistów XX wieku, a jego prace historyczne stanowią jeden z najciekawszych przyczynków do zrozumienia skomplikowanej historii Polski i świata w minionym stuleciu. 

< >
pobierz plik
porady prawne online

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.