Logowanie

Pozew o zapłatę z tytułu zachowku

Zachowek przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – w wysokości dwóch trzecich wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowy wartości tego udziału. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 75068, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Zabezpieczenie roszczenia o zachowek

  Siostra jest jedynym spadkobiercą testamentowym. Jaką umowę zawrzeć z siostrą, aby była wiarygodna, egzekwowalna co do zapłaty zachowku gdy w skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe (wykupione od gminy) które zamierza sprzedać po wejściu polski do U.E.? Siostra nie posiada środków do zapłaty zachowku pozostałemu rodzeństwu.

 • Procedura dochodzenia należnego zachowku przez dziecko spadkodawcy

  Jak wygląda procedura dochodzenia należnego zachowku przez dziecko spadkodawcy?

 • Określenie wartości spadku a zachowek

  W pozwie o zapłatę z tytułu zachowku należy podać wartość przedmiotu sporu. A co powinien zrobić uprawniony do zachowku, gdy nie jest mu znana wielkość masy spadkowej? Z jakich narzędzi prawnych może skorzystać, aby ustalić przedmiot sporu?

 • Wypłata zachowku przez rodzeństwo

  W jakich sytuacjach dziecko spadkodawcy może domagać się wypłaty zachowku od pozostałych dzieci, będących spadkobiercami testamentowymi?

 • Dziedziczenie roszczenia o zachowek

  X wystąpił przeciwko swojej przyrodniej siostrze z roszczeniem o zapłatę kwoty z tytułu zachowku swojej matki, której był jedynym spadkobiercą. Stwierdził, że jego matka nie została powołana do dziedziczeniu po swoim mężu, ale nie zdążyła zrealizować swojego roszczenia o zachowek, gdyż zmarła. Czy X jest uprawniony do dochodzenia od swojej przyrodniej siostry zachowku po mężu swojej matki, która nie zdążyła wystąpić z takim roszczeniem za życia?

porady prawne online

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów

 • Pozew o zachowek

  Problem zachowku powstaje wyłącznie w przypadku dziedziczenia testamentowego. Często rozporządzenie całym majątkiem na rzecz obcej osoby jest dla najbliższych krewnych (...)

 • Pozew o zapłatę odszkodowania od pracownika

  Pracodawca może zawrzeć z pracownikami umowę o odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika za powierzone mienie w pełnej wysokości. Jeżeli w powierzonym mieniu pracodawca (...)

 • Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym na podstawie weksla

  Powód, który dochodzi zapłaty na podstawie weksla może wytoczyć powództwo w trybie postępowania nakazowego. Dzięki uproszczonym procedurom postępowanie nakazowe zapewnia (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.