Logowanie

Wzór oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie określenia wzoru oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym określa: wzór oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym oraz sposób udostępniania wzoru druków tych oświadczeń w siedzibach sądów. Jest to rozporządzenie wykonawcze do ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która zmienia zasadniczo wysokość opłat za poszczególne czynności w ramach postępowania cywilnego. Obydwa akty prawne wchodzą w życie 2 marca 2006 r. Poniżej podajemy (nie wypełniony) ww. wzór oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 75068, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Czy w sądzie okręgowym gospodarczym można ubiegać się o zwolnienie od opłaty motywując to ciężkimi warunkami materialnymi?

  Czy w sądzie okręgowym gospodarczym można ubiegać się o zwolnienie od opłaty motywując to ciężkimi warunkami materialnymi? Na jakie przepisy należy się powołać i jakie argumenty przedstawić, aby uzyskać zwolnienie od odpłat sądowych?

 • Treść wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych

  Został złożony pozew z wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych. Sąd zażądał złożenia oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania na urzędowym druku. Czy podając dochody i źródła utrzymania powoda należy też ująć dochody członków rodziny pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym? Czy podane kwoty należy udokumentować zaświadczeniami, np. o wysokości zarobków z zakładu pracy? Czy to dotyczy również zobowiązań, tzn. czy można np. wykazać kredyt na spłatę długu w spółdzielni mieszkaniowej, który zaciągnęła córka pozostająca we wspólnym gospodarstwie?

 • Zwolnienie od kosztów sądowych a dochody rodziców

  Poszkodowany składa powództwo o odszkodowanie i zadośćuczynienie z tytułu doznanej krzywdy (pobicie). W sumie kwota odszkodowania i zadośćuczynienia jakiej chce się domagać wynosi 8 tys. zł. Chce również zwolnienia z kosztów sądowych - zamieszkuje wspólnie z rodzicami, ale de facto nie prowadzi z nimi wspólnego gospodarstwa domowego. Czy w pozwie trzeba podać wartość przedmiotu sporu? Czy wypełniając formularz o stanie majątkowym musi wykazać dochody rodziców?

 • Zwolnienie z kosztów sądowych

  Mężczyzna chce złożyć do sądu pozew o odszkodowanie. Jest bezrobotnym kawalerem bez prawa do zasiłku, dlatego chce się ubiegać o zwolnienie z kosztów sądowych, jednak ma wątpliwości co do wypełnienia oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Mężczyzna zamieszkuje z rodzicami, ponieważ nie stać go na utrzymanie własnego mieszkania, ale faktycznie nie prowadzi z nimi wspólnego gospodarstwa domowego, pomimo iż mieszka w ich domu. Utrzymuje się z drobnych prac dorywczych.Czy w tej sytuacji w rubryce nr 3 \"stan rodzinny\" oświadczenia mężczyzna powinien wykazać rodziców, a w dalszej części ich dochody, wykazać rodziców bez podawania ich dochodów, czy może pozostawić rubrykę pustą, jako że gospodarstwo prowadzi jednoosobowo i zaznaczyć, że utrzymuje się z prac dorywczych?

 • Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych

  Chcę wnieść do sądu cywilnego pozew o odszkodowanie. Byłem na rencie. Niedawno wróciłem do pracy. Jakie dokumenty są mi potrzebne, żeby uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych? Jakie przepisy to regulują?

porady prawne online

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.