Logowanie

Oświadczenie o potrąceniu

Potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Brak jest specjalnych wymagań ustawowych w odniesieniu do formy złożenia oświadczenia o potrąceniu.

W celu pobrania dokumentu wykup usługę "Dostęp do wzorów dokumentów"

Jeżeli masz już wykupioną usługę

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do 1 dokumentu cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 75068, w treści wpisując EPD

Dostęp do 3 dokumentów cena 11,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EPD

Dostęp do 10 dokumentów cena 30,75zł

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EPD

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Skutki potrącenia wzajemnych świadczeń

  Firma jest nam winna kwotę 1000 zł tytułem odsetek za niezapłacone w terminie faktury. My jesteśmy winni kwotę 1200 zł za wystawione faktury (stan na 01. 01. 2002 r.). Trwa to już 2 lata i firma od dwóch lat nalicza nam odsetki od kwoty 1200 zł. Czy postępowanie takie jest prawidłowe czy też odsetki powinny być naliczane od kwoty wynikającej z kompensaty na dzień 01. 01. 2002 r. tj. 200 zł.

 • Potrącenie zajętej wierzytelności

  Firma Y posiada wierzytelność do Firmy X wysokości 10.000,00. Firma X ma wierzytelność do Firmy Y wysokości 9.000,00. Żadna z firm nie złożyła oświadczenia stosownie do art. 499 o potrąceniu wierzytelności. Międzyczasie wierzytelność Firmy Y w Firmie X została zajęta przez komornika, który zakazał Firmie X jako dłużnikowi zajętej wierzytelności odbierania tej wierzytelności i rozporządzania nią. Z drugiej strony art. 499 mówi, że oświadczenie o potrąceniu ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe. Potrącenie było możliwe przez zajęciem komorniczym. Czy w opisywanej sytuacji jest możliwe skuteczne potrącenie wierzytelności w trybie art. 498 kc?

 • Potrącenie wierzytelności objętej nakazem

  Firma Y posiada wierzytelność do Firmy X wysokości 10.000,00 zł. Firma X ma wierzytelność do Firmy Y wysokości 9.000,00 zł. Żadna z firm nie złożyła oświadczenia stosownie do art. 499 o potrąceniu wierzytelności. Firma X wystąpiła do Sądu przeciwko Firmie Y o wydanie nakazu zapłaty 9.000,00 zł. Nakaz taki otrzymała i ma on moc prawną. Czy, jeżeli dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, lecz jedna z tych osób posiada prawomocny nakaz zapłaty w stosunku do drugiej osoby, dłużnik wierzytelności objętej nakazem płatniczym może skutecznie uwolnić się z długu poprzez złożenie oświadczenia o potrąceniu zgodnie z art. 499 kc.

 • Uznanie potrącenia za niesłuszne

  W jaki sposób dokonuje się potrącenia i jak się przed nim bronić, jeśli uważam, że jest niesłuszne?

 • Upadłość - oświadczenie o spłaconych długach

  Jaką formę ma mieć oświadczenie o spłatach wierzytelności wymagane przez prawo upadłościowego i jakich dotyczy ono wierzytelności?

porady prawne online

Dokumenty

Sekcja "dokumenty" zawiera bazę 928 wzorów, umów, pism, formularzy, oraz wiele innych niezbędnych dokumentów zarówno dla osób prywatnych jak i firm i instytucji

Podobne wzory dokumentów


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.